Actualitate

Sute de gospodării fără curent electric, de ore bune

Ploile abundente din ultimele două zile continuă să producă efecte în județul Buzău. De ore bune, sute de familii din comuna Sărulești au rămas fără curent electric, după ce mai mulți stâlpi de înaltă tensiune au căzut la pământ.

Problemele au apărut dimineață, în jurul orei 6.30, pe DJ 220, drumul  care face legătura între Sărulești și Valea Salciei. Din cauza ploilor abundente din ultimele zile, un mal de pământ a fost afectat, ceea ce a făcut ca un stâlp de electricitate să cadă la pământ. În cădere, acesta a antrenat alți 5 stâlpi, care au căzut pe carosabil. Traficul a fost afectat ore bune, iar localnicii din două sate- Goicelu și Valea Largă- au rămas fără electricitate.

La această oră, echipele Electrica sunt la fața locului și intervin pentru remedierea deficiențelor. Între timp, stâlpii au fost înlăturați de pe drumul județean, astfel încât traficul să poată fi reluat.

Ploile au provocat și alte probleme la Sărulești. Mai multe drumuri comunale au fost măturate de ape, astfel că pietrișul a fost îndepărtat, fiind nevoie de intervenții din partea autorităților locale pentru ca aceste artere să poată fi circulabile.