Actualitate

Val de contestații la bacalaureat! Lucrările la limba română i-au răvășit pe absolvenții de liceu

Val de contestații după afișarea rezultatelor la bacalaureat. Candidații nemulțumiți de notele primite au putut depune contestații, în centrele de examen unde au susținut probele. 6 ore au avut la dispoziție să ceară recorectarea tezelor și nu puțini au fost cei care au făcut-o.

Potrivit Inspectoratului Școlar Buzău, candidații au depus 984 contestații. Aproape jumătate dintre candidați au cerut recorectarea lucrărilor la limba și literatura română. Pentru această disciplină de concurs a fost depus un număr de 452 de contestații.

268 de absolvenți de liceu din Buzău au cerut o a doua opinie cu privire la teza de matematică sau istorie, în timp ce pentru lucrările la proba la alegere s-au adunat 264 de contestații. Nu se știe unde vor fi recorectate tezele, cert e că va fi un altul decât cel în care s-au corectat inițial lucrările elevilor din Buzău.

Rezultatele înregistrate după soluționarea contestațiilor vor fi anunțate vineri, 1 iulie.

 

Anuntul Buzoian
Anuntul Buzoian