Actualitate

Controverse privind digitalizarea ANAF. Autoritățile, hotărâte să continue acest proces

Digitalizarea este, în ultima vreme, un cuvânt de ordine în domeniul fiscal, mai ales după introducerea sistemului e-Factura. Digitalizarea ar trebui să fie un câștig în primul rând pentru contribuabili, care nu mai stau la cozi pentru depunerea declarațiilor sau pentru eliberarea unei adeverințe.

Totuși, în practică s-a dovedit că e dificil, mai ales atunci când sistemele informatice se blochează, iar contribuabilii nu reușesc să-și rezolve problemele cu un singur click.  Specialiștii în contabilitate sunt de acord că este nevoie de digitalizare și că acesta este viitorul, spun că sistemul are plusuri și minusuri. Anunțul autorităților din domeniul fiscal privind introducerea e-TVA stârnește deja controverse.

“e-TVA este un exemplu clar de ‘e-birocraţie’. Termenul ‘digitalizare’ înseamnă evoluţie prin faptul că simplifică şi eficientizeză operaţiunilor, însă în mod contrar statul momentan doar mimează digitalizarea – pur şi simplu mută birocraţia în online, încarcă şi mai mult contribuabilii cu mai multă muncă, dar se laudă că se digitalizează în relaţia cu mediul privat. În loc să simplifice şi să eficientizeze procesele fiscale, această iniţiativă complică şi mai mult viaţa antreprenorilor şi a contabililor. Implementarea e-TVA nu o să funcţioneze în modul în care este propusă pentru implementare. Şi nu doar că nu o să funcţioneze, dar consecinţele de cost pentru mediul privat vor fi catastrofale. Noi, contribuabilii, ştim deja că nu o să funcţioneze şi că antreprenorii şi contabilii sunt din nou materie de sacrificiu în faţa unui stat care pare să ia decizii anti-evoluţie”, a declarat Roxana Epure, reprezentantul unei companii producătoare de software, citată de news.ro.

Ministrul Finanțelor, Marcel Boloș, anunță însă că nu va renunța la digitalizare, mai ales că măsurile implementate până acum au dus la o creștere a veniturilor colectate la bugetul de stat.

”Chiar dacă măsurile implementate nu sunt pe placul tuturor și unele schimbări au fost cel puțin provocatoare, digitalizarea însemnă că de la lună la lună vom avea inspecții fiscale mai puțin împovărătoare pentru contribuabili și mai puțin costisitoare pentru ANAF, cu o abordare mai uniformă în cadrul analizei de risc și din partea inspectorilor aflați în control.  Deși la nivel global, în prima jumătate a anului, numărul controalelor este similar celui de anul trecut, s-au aplicat mai multe sancțiuni, ceea ce ne arată o creștere a nivelului de eficiență. Cel mai important aspect este că digitalizarea ne permite să protejăm și să respectăm contribuabilii onești, permițându-le să își desfășoare activitatea fără intervenții inutile din partea autorităților fiscale. Fiecare leu colectat corect este o investiție în viitorul colectiv al românilor, contribuind la dezvoltarea infrastructurii, sănătății, educației și altor domenii vitale pentru îmbunătățirea calității vieții românilor”, a transmis ministrul liberal al Finanțelor.