Actualitate SPORT

Da, Gloria Buzău, la fotbal, a fost prima echipă buzoiană participantă într-o cupă europeană! Fotbaliştii buzoieni au jucat două tururi în 1986, cu albanezii de la Vllaznia Skoder (0-0 şi 3-0) şi cu grecii de la Panionios (1-3 şi 1-1)

Gloria, vechea şi adevărata echipă de fotbal a Buzăului cu acest nume, a fost prima formaţie buzoiană prezentă într-o cupă europeană. Se întîmpla în primele luni ale anului 1986, după ce, în sezonul 1984-1985 echipa din Crâng ocupase locul 5 în Divizia A.
Ca urmare, Gloria şi-a cîştigat dreptul de a evolua în viitoarea ediţie a Cupei Balcanice, competiţie organizată cu acceptul UEFA, foarte populară în această parte a Europei şi la care participau echipe din România, Turcia, Albania, Grecia, Bulgaria și fosta Iugoslavie. Formaţii de tradiţie, active şi astăzi, precum Fenerbahce, Galatasaray, AEK Atena, PAOK Salonic, Dinamo Zagreb, Levski Sofia au fost prezente la startul acestei competiţii, anulată, între timp, în anii 90. Revenind, pe 26 februarie 1986, Gloria, antrenată atunci de profesorul Gheorghe Constantin, evolua în primul ei meci european, în Albania, încheind la egalitate, 0-0, partida cu Vllaznia Skoder. În returul de pe 25 martie, din Crîng, Gloria s-a impus cu 3-0 şi s-a calificat în turul următor, practic în semifinale, conform sistemului competiţional al acelei ediţii, unde sorţii i-au scos în cale pe grecii de la Panionios. Pe 30 aprilie, la Atena, Gloria pierdea cu 1-3, iar în returul de pe 28 mai, din Crîng, a fost doar 1-1, astfel că buzoienii au ratat prezenţa în ultimul act. Acum, după 34 de ani, o altă echipă buzoiană, cea de handbal feminin, va participa într-o cupă europeană, Europa Handball League (EHF). Dar, pentru acurateţea adevărului istoric, e bine de ştiut că nu este prima…
– rândul de sus, de la stânga: dr Mircea Pătrașcu (medic), Valentin Kramer, Ilie Năstase, Eremia Șumulanschi, Petrică Comănescu, Dumitru Ghizdeanu şi Ion Ioniță (antrenor secund).
– rândul din mijloc: Gheorghe Constantin (antrenor principal), Ion Balaur, Dudu Georgescu, Ion Tică, Puiu Stoica, Constantin Mircea, Andriesei şi Florian Dumitrescu (antrenor secund).
– rândul de jos: Dan Tulpan, Mircea State, Vasile Lazăr, Alexandru Cristian, Vasile Ivana şi Gabriel Zahiu.