Ninsorile abundente și viscolul puternic au creat condiții dificile de circulație și pe Autostrada Moldovei. Totuși, până la ora 10.00, nu au fost impuse restricții de circulație, iar drumarii au fost mobilizați cu utilajele de deszăpezire pentru a menține carosabilul practicabil.
Reprezentanții Directia Regionala de Drumuri si Poduri Buzau au precizat că intervențiile se desfășoară permanent, în funcție de intensitatea fenomenelor meteorologice și de starea suprafeței de rulare.
Echipele de drumari acționează „în baterie”, adică mai multe utilaje circulă simultan pe aceeași secțiune de drum pentru a îndepărta zăpada și a împrăștia material antiderapant pe toate benzile.
„Intervenim cu toate forțele disponibile pentru a asigura condiții cât mai sigure de trafic. Utilajele acționează coordonat, astfel încât să acopere rapid întreaga lățime a autostrăzii și să reducă acumulările de zăpadă”, au transmis reprezentanții Direcției Regionale de Drumuri și Poduri Buzău.
Oficialii au subliniat că, în contextul viscolului, vizibilitatea este redusă, iar aderența pe carosabil scade semnificativ.
„Le recomandăm conducătorilor auto să adapteze viteza la condițiile meteo, să păstreze o distanță de siguranță față de vehiculul din față și să evite depășirea coloanei de utilaje care intervin pentru deszăpezire. Siguranța rutieră depinde și de comportamentul preventiv al participanților la trafic”, au mai precizat surse din cadrul instituției.
DRDP Buzău a făcut apel la șoferi să pornească la drum doar dacă autovehiculele sunt echipate corespunzător pentru iarnă, cu anvelope adecvate și rezervor suficient de combustibil. De asemenea, autoritățile au transmis că echipele de intervenție rămân mobilizate permanent până la ameliorarea condițiilor meteorologice, iar monitorizarea segmentelor afectate de ninsori și viscol continuă în regim de permanență.




Adaugă comentarii