Actualitate

Laurențiu Țepeluș, senator PSD, a cerut clarificări Ministerului Educației privind plata cu ora în învățământul preuniversitar

Tariful orar pentru profesorii care predau ore suplimentare a fost redus semnificativ după ultimele modificări făcute de actualul Guvern, fapt care a  generat o nemulțumire în masă în rândul cadrelor didactice, unii dascăli refuzând chiar să mai predea peste norma de bază. Situația a fost sesizată, în timpul ședinței Senatului din 15 octombrie, de senatorul PSD Buzău, Laurențiu Țepeluș care i-a cerut ministrului Educației să vină cu clarificări privind plata cu ora în învățământul preuniversitar subliniind faptul că această decizie riscă să afecteze funcționarea școlilor, mai ales în mediile rurale și în zonele cu deficit de personal

„Această măsură afectează echitatea în remunerare și pune în pericol calitatea actului educațional. În școlile din comunități mai mici sau mai izolate, unde lipsa profesorilor este deja o problemă, reducerea plății cu ora poate duce la situații în care elevii rămân fără profesori la unele discipline”, a declarat senatorul buzoian.

Concret, senatorul Țepeluș a cerut Ministerului să anunțe public dacă a realizat o analiză prealabilă a impactului acestor modificări asupra cadrelor didactice și asupra calității procesului educațional, care au fost argumentele ce au stat la baza deciziei de a diferenția plata între orele din norma de bază și cele suplimentare și în ce termen se intenționează revenirea la modalitatea anterioară de calcul, în cazul în care se va constata că actuala formulă este inechitabilă.

 „Este important ca profesorii să simtă că statul le respectă munca. Într-un moment în care educația are nevoie de stabilitate și încredere, nu putem transmite semnale care demotivează cadrele didactice”, a mai adăugat Laurențiu Țepeluș.

Parlamentarul buzoian a solicitat un răspuns scris din partea Ministerului Educației și a anunțat că va urmări modul în care instituția va clarifica și eventual va corecta această situație.