Actualitate

ABSENTEISM! Sute de liceeni din Buzău au lipsit de la simularea Bacalaureatului

De astăzi, timp de 3 zile, mii de elevi de clasa a XII-a din Buzău, la fel ca în întreaga țară, susțin simularea examenului de bacalaureat. Aceasta se desfășoară în aceleași condiții ca examenul real și are ca scop, pe de o parte, verificarea cunoștințelor elevilor,  iar pe de altă parte familiarizarea elevilor cu condițiile de examen.

Astăzi s-a desfășurat proba la Limba și literatura română. În Buzău, simularea, la fel ca examenul din vară, s-a organizat în centre de examen, nu în fiecare liceu, astfel că, în ciuda boicotului sindicaliștilor, s-a putut asigura numărul de supraveghetori.

Însă, proba a fost marcată de un absenteism ridicat. Câteva sute de liceeni au ales să nu participe la testarea de astăzi.

“Proba s-a desfășurat în cele 9 de centre de examen, unități de învățământ de nivel liceal din județul Buzău. Activitățile s-au desfășurat conform procedurilor stabilite de Ministerul Educației și Cercetării, în condiții bune, fără a fi semnalate incidente.

Au fost prezenți 2577 de candidați din totalul de 3149 de viitori absolvenți ai claselor a XII-a/a XIII-a, rata de participare fiind de 81,83%”, anunță IȘJ Buzău.

Mâine, simularea continuă cu proba obligatorie a profilului, pentru ca miercuri să fie și ultima probă, cea la alegere.

Rezultatele simulării vor fi anunțate pe 16 aprilie, după vacanța de Paști.

Elevii de clasa a XII-a vor încheia anul școlar pe 4 iunie, iar Bacalaureatul va începe 4 zile mai târziu cu probele orale de evaluare a competențelor. Probele scrise sunt programate începând cu data de 29 iunie.

Autorul știrilor

Elena Petre

1 Comentariu

Apasă aici pentru a publica un comentariu

  • Absenteismul la simularea examenului de bacalaureat demonstreaza interesul pentru aceasta actiune. Acum zeci de ani dadeam examen de bacalaureat fara nici o simulare. In fond pentru ce se mai fac aceste simulari ? Bani aruncati. Despre ce verificare a cunoștințelor vorbim ? Este praf in ochi, elevii care de regula invata au rezultate bune si acum, vor avea si la examenul propriu-zis, iar pe de altă parte familiarizarea elevilor cu condițiile de examen este un non-sens. Ca si cum daca sustii un examen pentru permis auto, trebuie mai intai sa participi la simulare ! Terminati cu aceste actiuni fara rost, care nu fac decat sa cheltuie resurse.