Actualitate

Primul DRONE ALERT la Buzău! Aparatul a fost doborât! Se caută locul în care a căzut! Primele declarații oficiale

UPDATE: Între timp, Ministerul Apărării Naționale vine cu un comunicat oficial și confirmă faptul că drona doborâtă a căzut pe raza comunei buzoiene Padina. Redăm comunicatul integral:

“O aeronavă F-16 a Forțelor Aeriene Române din Baza 86 Aeriană de la Fetești, aflată vineri, 24 iulie, în misiune de monitorizare și urmărie a unei drone intrată în spațiul aerian național, a angajat ținta aeriană cu o rachetă și a doborât-o deasupra unei zone nelocuite, în apropiere de localitatea Padina, județul Buzău.

Sistemul de supraveghere radar al MApN a detectat la ora 09.39, o țintă aeriană  la o distanță de aproximativ 20 km Est de Sulina, care a pătruns în spațiul aerian național, pe traiectul Sulina-Brăila-Fetești-Buzău.

Două aeronave de luptă Eurofighter Typhoon ale Forţelor Aeriene Italiene din Baza 57 Aeriană Mihail Kogălniceanu și două aeronave de luptă F-16 ale Forțelor Aeriene Române din Baza 86 Aeriană de la Fetești, aflate în Serviciul de Luptă Poliție Aeriană, au decolat la ora 09.48, respectiv 10.56, pentru monitorizarea situației.

 Centrul Național Militar de Comandă (nucleu) a notificat Inspectoratul General pentru Situații de Urgență privind instituirea măsurilor de alertare a populației din județele Tulcea și Brăila, fiind transmise mesaje RO-Alert.

La ora 11.02, aeronava F-16 a Forțelor Aeriene Române a angajat ținta și a doborât-o.

Vom reveni cu informații actualizate imediat ce acestea vor fi disponibile.”

ȘTIREA INIȚIALĂ: Drona care a intrat în această diminață în spațiul aerian românesc, urmărită de avioanele românești și care a generat emiterea mesajelor RO-Alert, a fost doborâtă deasupra județului Buzău. Este prima dronă doborâtă de avioane în țara noastră. Incidentul a fost confirmat de președintele Nicușor Dan.

” În această dimineață, în jurul orei 11:00, un pilot român de pe un avion F-16 a doborât o dronă care a intrat în spațiul aerian al țării noastre. Zona era nelocuită, astfel încât pilotul a putut să tragă fără să existe niciun fel de risc. În prezent, echipele instituțiilor cu atribuții cercetează zona pentru a veni cu toate detaliile despre incident.”

Președintele Nicușor Dan

Potrivit prefectului Buzăului, Leonard Dimian, mai multe forțe de ordine din cadrul ISU Buzău au plecat spre localitatea Padina pentru a verifica dacă drona doborâtă a căzut în această zonă. Deocamdată nu sunt date sigure cu privire la locul exact în care a căzut obiectul zburător, dar se estimează că rămășițele ar fi într-o zonă între comuna Padina și orașul Pogoanele, într-o arie nelocuită.

Etichete