Actualitate

Tânăr din Buzău, protagonist al unei crime înfiorătoare în Italia. Ce rol a avut

Comunitatea din Massa, o localitate din Italia,  este în stare de șoc după o crimă de o cruzime rară, petrecută în noaptea de Înviere, în care este implicat direct un tânăr originar din județul Buzău. Eduard Alin Căruțașu, în vârstă de 19 ani, stabilit în Italia, a fost arestat alături de un alt român sub acuzația că au ucis în bătaie un italian de 47 de ani.

Totul ar fi pornit de la un motiv incredibil de banal. Victima, Giacomo Bongiorni, era în oraș cu partenera sa și fiul de 11 ani. Observând un grup de tineri care aruncau cu sticle spre vitrina unui magazin, italianul le-a cerut să înceteze pentru a nu răni pe cineva. Reacția tinerilor a fost de o violență extremă: s-au năpustit asupra bărbatului, lovindu-l cu pumnii și picioarele până când acesta s-a prăbușit la pământ. Agresorii au fugit de la fața locului abia când au realizat că bărbatul nu mai respiră.

Polițiștii italieni l-au identificat pe agresori, respective tânărul buzoian și complicele său, Alexandru Ionuț Miron, de 23 de ani, cu ajutorul camerelor de supraveghere și al martorilor. Cei doi au fost reținuți sub acuzația de omor în complicitate. În dosar este cercetat și un minor. Autoritățile continuă ancheta pentru a stabili cu exactitate rolul fiecăruia în acest atac sângeros.

Detalii suplimentare despre acest caz cutremurător găsiți AICI.