Suntem în plin sezon estival, când valorile de trafic pe șoselele din Buzău, ca de altfel în întreaga țară, sunt mult crescute. Este și perioada în care motocicliștii sunt prezenți în număr mare pe drumurile din județ. DN10 este șoseaua pe care ajung, în special în weekend, pasionații de motoare. Fiind un drum cu multe curbe dar și porțiuni de drum în linie dreaptă, care îți oferă și priveliști minunate, este un traseu preferat de comunitatea moto.
Din păcate, însă, în această perioadă sunt frecvente și accidentele rutiere în care sunt implicați motocicliștii. Numai în weekend-ul trecut, 2 bărbați au fost răniți la Cislău, în urma unor astfel de accidente. Viteza este principală cauză a acestor accidente, a declarat, la Focus Tv, col (r) Remus Nicula, fost șef al Biroului Rutier din cadrul IPJ Buzău. Fostul polițist rutier atrage atenția, însă, că nu toți motocicliștii sunt pregătiți suficient pentru a face față unui drum cu multe provocări.
“Aceste accidente rutiere sunt produse pe fondul vitezei neadaptate sau vitezei excesive, de aceea ei trebuie să fie în permanență atenți la treaba aceasta, pentru că dacă văd un drum drept vor să vadă puterea motorului. Participanții aceștia la trafic, motocicliștii, câteodată conduc mai agresiv, ambalează motoarele pentru a-și face simțită prezența. Dar, cele 10 ore de conducere pe care ei le fac, nici măcar acele 10 ore pentru că o oră sau chiar două ore sunt păstrate pentru a da examen, nu sunt suficiente pentru abilitățile acestea ale unui motociclist, mai ales că ei, în porțiunile acestea de zone în aliniament, au tentația să accelereze foarte mult.”
Sunt și soluții pentru a evita accidentele în care sunt implicați motocicliștii, dar și șoferii de autoturisme tentați să circule cu viteză sau să se angajeze în depășiri riscante, spune Remus Nicula. Pe de o parte, polițiștii ar trebui să intensifice controalele pe aceste sectoare de drum tranzitate de motocicliști, pe de altă parte legislația privind pregătirea viitorilor conducători de vehicule pe două roți ar trebui schimbată, arată cms șef (r) Remus Nicula.
„Pentru a diminua aceste evenimente, mai ales dacă multe accidente se produc pe același sector de drum, există o soluție de calmare a traficului, există radare cu care polițistul rutier poate acționa în zona respectivă, ca să-i tempereze. Dar, cel mai important lucru este să respectăm viteza de deplasare, indiferent cu ce autovehicul te deplasezi trebuie să respecți acest lucru. Dacă ești în localitate, mergi cu 50 km/h, poate 60 km/h, așa poți să oprești în condiții de siguranță, dar dacă tu mergi cu 100 sau cu 120, e foarte greu. Sunt conducători de motociclete care au motociclete de viteză,trec de nici nu îți dai seama dacă e conducător pe ea sau nu, și atunci viteza de deplasare este mare. Mai există varianta sistematizării, dacă sunt accidente pe un singur segment, poți pune dispozitive de calmare a traficului, ori să mărești școala de șoferi, nu sunt suficiente aceste 10 ore. Pe de altă parte, este important să li se aducă la cunoștință acestor conducători, indiferent că ei conduc autoturisme sau motociclete, pericolele existente când, de exemplu, intri în depășire.”
Mai multe detalii despre accidentele din weekend, în care au fost implicați motocicliști, AICI.



Adaugă comentarii