Actualitate Agricultura acum

Cercetătorii au pregătit oferta de răsaduri. Tomatele timpurii, primele soiuri scoase spre vânzare

Mai sunt doar câteva săptămâni până când se va da startul plantărilor în solarii astfel că cercetătorii buzoieni au pregătit oferta pentru gospodarii care vor să-și cultive legume din soiuri românești. Și anul acesta, primele răsaduri care vor fi scoase spre vânzare sunt cele de tomate timpurii, iar Stațiunea de Cercetare Legumicolă Buzău dispune de o gamă variată de soiuri.

În total, oferta cuprinde 32 de varietăți de tomate timpurii, atât cu fructe mici, tip cireașă, cât și cu fructe mari, cărnoase, a căror greutate poate ajunge până la 350 de grame.

Dintre cele mai căutate soiuri de tomate produse la Stațiunea de Cercetare sunt Siriana, Andrada și Hera.

De asemenea, foarte cerute sunt și tomatele Ovidia, fiind primele roșii care ajung la maturitate și pot fi consumate la început de vară.

Ema de Buzău este un alt soi cerut pentru gustul deosebit al fructelor.

Anul acesta, prețul răsadurilor de tomate pleacă de la 2 lei și poate ajunge la 2,5 lei. Tomatele pot fi vîntute la paleți de 70 de fire, iar comercializarea lor va începe spre finalul lunii martie. Oferta completă de răsaduri o puteți citi AICI.  

 

Anuntul Buzoian
Anuntul Buzoian