Judecata în cazul complicilor lui Cosmin Dan, acuzați de omor după ce și-au ajutat prietenul să-și incendieze fosta iubită, merge mai departe, în ciuda încercărilor celor doi inculpați de a amâna, pe cât posibil, procesul și a obține un avantaj. Judecătorii Curții de Apel Ploiești au respins cererea unuia dintre inculpați privind reîntoarcerea dosarului la Parchet și au stabilit un nou termen în proces.
În 2019, Cosmin Dan și-a stropit cu benzină fosta iubită și a incendiat-o, provocându-i moartea Valentinei Nica. Autorul crimei a fost condamnat pentru omor cu premeditare prin cruzimi, la 24 de ani. Ulterior, procurorii au continuat cercetările și i-au trimis în judecată pe cei doi prieteni ai lui Cosmin Dan, care i-au dus benzina cu care a incendiat-o pe Valentina, ambii fiind judecați pentru complicitate la omor. În martie, anul acesta, cei doi complici au fost condamnați de Tribunalul Buzău, prima instanță sesizată, pedepsele fiind năucitoare. Alexandru Naum a primit o pedeapsă de 20 de ani de închisoare, în timp ce Radu Clonț a fost condamnat la închisoare pe viață. Ambii au făcut apel, iar Radu Clonț a înaintat și o cerere de restituire a cauzei la parchet. Solicitarea sa a fost însă respinsă ca nefondată de Curtea de Apel Ploiești. Magistrații au stabilit un nou termen de judecată al apelului la data de 13 ianuarie 2025.
“Respinge ca nefondată cererea apelantului inculpat Clonţ Radu Ştefan, de restituire a cauzei la parchet pentru remedierea neclarităţilor şi lacunelor din actul de sesizare, formulată conform hotărîrii CJUE din data de 21.10.2021 (Cauza C – 282/20). Stabileşte termen de judecată la data de 13 ianuarie 2025 ora 13, termen pentru care vor fi citate părţile şi vor fi înştiinţaţi apărătorii. Fără cale de atac. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 12 decembrie 2024.”
Aceasta a fost cea de-a doua cerere înaintată de Clonț și respinsă de judecători.
“Respinge ca nefondată cererea apelantului inculpat Clonţ Radu Ştefan, formulată prin intermediul apărătorului ales, de constatare a nulităţii absolute a procedurii de cameră preliminară (nulitatea absolută a încheierii nr. 65 din data de 23.04.2021 a judecătorului de cameră preliminară din cadrul Tribunalului Buzău şi nulitatea absolută a încheierii din data de 13 septembrie 2021 a Curţii de Apel Ploieşti). Fără cale de atac. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 18 octombrie 2024.”
Adaugă comentarii