Atenție la ce puneți pe masa de Paște! Avertismentul vine în contextul în care controalele tematice derulate în această perioadă de inspectorii de la Comisariatul Județean Pentru Protecția Consumatorului Buzău au scos la iveală nereguli grave care vă pot pune sănătatea în pericol. În timpul verificărilor au fost găsite mai multe produse specifice sărbătorilor de Paște neconforme, care au fost oprite de la comercializare.
În această perioadă, inspectorii OPC au verificat 9 agenți economici din municipiul Buzău, iar cele mai multe problemele au fost descoperite într-un supermarket și în mai multe cofetării din oraș. Din aceste unități au fost oprite de la comercializare 50 de kilograme de carne de porc preambalată și mai mulți cozonaci. Este vorba despre marfă neetichetată corespunzător, în sensul că nu se cunoștea fie locul de proveniență, fie lista completă de ingrediente sau alergenii.
De asemenea, lista neregulilor constatate în unitățile controale cuprinde și alte abateri.
- – lipsa informării în privinţa principalelor elemente de identificare şi caracterizare, pentru anumite produse alimentare expuse spre vânzare
- – lipsa indicării calibrului, pentru ouăle comercializate
- – lipsa menţionării sau evidenţierii alergenilor pentru diferite produse alimentare
- – neprecizarea corectă a preţului de vânzare pe unitatea de masură, precum și moneda în care acesta era exprimat
- – nerespectarea regimului promoțiilor (nu era menţionată/nu era lizibilă perioada de desfăşurare/de aplicare a reducerii campaniei respective).
La finalul controalelor au curs sancțiunile.
- – amenzi contravenționale, în valoare totală de 30.000 de lei
- – 5 avertismente
- – oprirea temporară de la comercializare, pentru 60 de kilograme de produse cu abateri, in valoare de peste 1.200 lei.
Mereu se intampla asta si controalele de genul ar trebui sa fie chiar mai stricte. Nu mi se pare normal ca unii comercianti sa puna produse expirate sau tinute in conditii dezolante.