Actualitate

REVOLTĂTOR! Ofițer de rang superior din Poliția buzoiană, trimis în judecată de DNA. Ar fi folosit informații confidențiale obținute de soția sa, funcționar într-o bancă! A cotrobăit prin conturile firmelor concurente

FOTO ARHIVA

Un fost șef al Poliției buzoiene, plecat ulterior la o structură centrală din IGPR, a fost trimis în judecată de procurorii anticorupție pentru fapte care, dacă vor fi dovedite, sunt extrem de grave. Este  vorba despre comisarul-șef Cristinel Stanciu, fost șef al Serviciului de Investigații Criminale al IPJ Buzău, plecat ulterior să lucreze ca director adjunct al Centrului de Cooperare Polițienească Internațională din cadrul Inspectoratului General al Poliței Române (I.G.P.R.), structură care se ocupă de cooperarea la nivel de Interpol. Stanciu a fost trimis în judecată pentru mai multe infracțiuni care se învârt în jurul faptului că a îndemnat-o pe soția sa, funcționar bancar la o sucursală din Buzău a unei mari bănci, să acceseze sistemul bancar și să obțină informații confidențiale.

Aceste informații ar fi fost folosite pentru ca societățile familiei lui Stanciu, trei firme, să intre sau să refuze intrarea în relații comerciale cu alte societăți care erau expuse riscului de intrare în insolvență. Informațiile respective constituiau secrete bancare, iar soția lui Stanciu este vizată acum de săvârșirea a 12 infracțiuni comise în calitatea sa de funcționar bancar, fiind inculpat în dosar. Faptele ar fi avut loc în perioada 2023-aprilie anul trecut.

Lucrul cel mai grav a fost că, în momentul în care era vizat de o anchetă a procurorilor DNA, Stanciu ar fi apelat tot la soția sa să afle ce vizează documentele trimise în cadrul anchetei, băncii. În acel moment, soția lui Stanciu a apelat la o colegă, iar aceasta a accesat din nou date care constituie informații confidențiale.

”În data de 27 mai 2024, inculpata B.S., în calitate de angajată a aceleiași bănci, la solicitarea inculpatei S.R.R., determinată la rândul său de inculpatul Stanciu Cristinel, ar fi accesat, fără drept, sistemul informatic al băncii pentru a obține date informatice în legătură cu solicitarea Direcției Naționale Anticorupție în dosarul penal în care erau efectuate cercetări față de inculpatul Stanciu Cristinel și în care au fost solicitate oficial informații despre tranzacțiile financiare efectuate de acesta și de alte persoane. Aceste informații îi erau necesare inculpatului Stanciu Cristinel pentru a putea preveni sau combate posibile acțiuni judiciare care ar viza angajarea răspunderii sale penale.” se arată într-un comunicat al DNA.

Cazul  fost investigat cu sprijinul Direcției Generale Anticorupție, iar procesul va avea loc la Tribunalul București.

Autorul știrilor

Elena Petre

2 Comentarii

Apasă aici pentru a publica un comentariu

  • Știți pensiunea aia de la intrare in Merei venind dinspre halta C.F.R. Stâlpu, pe partea dreapta? Acum o știți!
    Dar de ce nu-i invitați pe foștii șefi care i-au coordonat activitatea în ultimii ani, la o emisiune , două?
    Doar de petrade și legile circulației nu puteți face emisiuni sau anchete jurnalistice .Curaj!

  • …deci tipul era director adjunct al Centrului de Cooperare Polițienească Internațională din cadrul Inspectoratului General al Poliței Române (I.G.P.R.), structură care se ocupă de cooperarea la nivel de Interpol și avea și 3 firme?… presupun că are și pensie specială!….tare de tot tipul!!!🍌😁✋