Actualitate Agricultura acum

(Video) Fructul chinezesc, mai profitabil decât cireșul, cu rod încă din primul an de plantare! Românii deja i-au simțit potențialul economic

Este originar din China, are o productivitate mare și în pământ românesc, iar românii îi consumă fructele ca pe niște bomboane naturale. Este vorba despre curmalul chinzesc, un fruct care de patru ani este aclimatizat la Stațiunea de Cercetare Pomicolă din Buzău și care a cucerit deja mii de români. Andrei Tabacu, inginer horticol la Istrița, a declarat pentru sansanews.ro că anul acesta au fost epuizați toți arbuștii pregătiți pentru vânzare pentru că cererea a crescut de la an la an. Unii români au achiziționat doar pentru consumul propriu, însă mulți i-au simțit și potențialul economic și au achiziționat sute de arbuști pentru înființarea unei plantații.

Odată plantat, curmalul chinzesc nu ridică probleme cultivatorilor și, cel mai important, rezistă la secetă și dă fructe chiar din primul an de la plantare. În primul an, recolta este mai mica, însă în patru ani, de exemplu, se pot culege 15 kilograme de fructe de pe un arbust. Cantitatea nu este neglijabiă mai ales că prețul unui kilogram este destul de ridicat, cel puțin mai mare ca al merelor, de exemplu.

Andrei Tabacu mărturisește că și gustul i-a cucerit pe români, fiind un fruct foarte dulce și bogat în vitamina C.

Pentru a înființa o plantație de un hectar ar fi nevoie de circa 1000 de arbuști, adică o investiție de circa 60.000 de lei.

plantația de la Istrița