Un tânăr de doar 18 ani, elev al Liceului de Artă din Buzău, trece prin momente extrem de dificile, având nevoie de oamenii de bine pentru a reuși să depășească acest hop. Ajuns la vârsta majoratului, când trebuie să se gândească la viitor și să-și facă planuri pentru drumul pe care îl va urma, David s-a trezit, peste noapte, într-o situație gravă. A fost diagnosticat cu o boală autoimună rară. Optimist, David a luptat și a urmat tratamente dure, dar necesare, pentru a învinge boala. Acum, a ajuns într-o altă etapă grea, recuperarea.
Povestea tânărului este spusă chiar de mama sa, printr-un mesaj emoționant postat pe rețelele de socializare.

“Fiul meu are 18 ani și este elev în clasa a XII-a la Liceul de Artă din Buzău — un copil bun, talentat, sensibil și plin de visuri. Până nu demult, viața lui era ca a oricărui adolescent: școală, prieteni, râsete, planuri pentru viitor. Totul s-a schimbat într-o clipă, la mare, într-o zi de vară. Era întins pe un șezlong și, dintr-odată, nu și-a mai putut mișca jumătate din corp. În câteva minute, un copil sănătos și plin de viață a ajuns la spital, paralizat. Diagnosticul a fost dur: Sindrom Guillain-Barré, o boală autoimună rară, care atacă nervii și provoacă paralizie.
De atunci, viața noastră s-a transformat într-o luptă continuă.
Au urmat tratamente, spitalizări și o perioadă grea, cu multe complicații.
Dar David a rămas puternic. A luptat cu o determinare care ne emoționează pe toți cei care îl iubim.”
Prin același mesaj, mama tânărului face un apel către toți oamenii de bine, care pot fi alături de David în lupta sa cu boala nemiloasă. Orice ajutor este foarte important pentru tânăr și familia sa. David are nevoie atât de suport material, cât și de sprijin moral, “pentru că uneori, o rugăciune sinceră valorează mai mult decât orice altceva”.
“Astăzi, lupta lui continuă într-o clinică privată, singura care îi oferă o șansă reală de vindecare. Urmează luni de recuperare medicală intensă — fizioterapie, kinetoterapie, tratamente speciale. Costurile sunt enorme, iar fiecare zi de terapie înseamnă o nouă speranță, dar și o povară financiară greu de dus pentru familie. Nu scriu aceste rânduri din disperare, ci din credință și iubire de mamă. Cred că Dumnezeu lucrează prin oameni și că binele dă naștere la bine. Iar cine nu poate ajuta material, îl poate ajuta cu o rugăciune. Pentru că uneori, o rugăciune sinceră valorează mai mult decât orice altceva. Vă mulțumesc din suflet tuturor celor care veți fi alături de noi.
Fiecare gest, fiecare gând bun și fiecare rugăciune înseamnă o rază de lumină pentru copilul meu.”
Cine dorește să-l sprijine pe David în această luptă, o poate face donând în conturile de mai jos (menționând „DONAȚIE”):
- revolut.me/marius177100 Dumitrachescu Marius – Tatăl lui David
- RO31BTRLRONCRT0285457101 – Diana Elena Dumitrachescu -Mama lui David



Adaugă comentarii