Proiectul lansat recent de municipalitate, prin care invită buzoienii să vină cu idei și să arate ce și-ar dori să se realizeze pentru ca orașul în care trăiesc să fie unul prietenos cu mediul, a stârnit interesul locuitorilor municipiului. Cu doar câteva zile înainte de termenul final de înscriere a proiectelor, peste 20 de propuneri au fost primite de organizatori. Cei mai mulți buzoieni își doresc mai multe spații verzi, reamenajarea grădinilor din jurul blocurilor, locuri în care tinerii să poată petrece timp de calitate în aer liber. În schimb, alți buzoieni vor mai multe locuri special amenajate pentru depozitarea deșeurilor voluminoase din gospodării.
“Bugetarea participativă își propune să invite oamenii în a se implica direct. Cumva, sperăm că efectul pe termen scurt, mediu și lung să fie că oamenii își găsesc sensul la ei în oraș, ca tinerii să poată reveni aici, să simtă că administrația publică îi vede și le ia în calcul ideile. Am văzut, de exemplu, un proiect referitor la un fel de harta sustenabilității. Adică, era propus un proiect prin care toți buzoienii să aibă acces la o aplicație unde să vadă unde poți să te duci să reciclezi anumite produse, cum ar fi hainele pe care nu le mai folosești, unde poți să te duci să recondiționezi anumite obiecte sau cum poți să dai anumite produse mari voluminoase din casă spre reciclare, și așa mai departe, adică să ai undeva stocate toate informațiile ca să-ți fie mult mai ușor. Am avut propunere de stație de compostare, de spațiu de recreere în aer liber pentru adolescenți, reamenajări la blocuri, în grădinile din fața blcourilor. Sunt proiecte interesante și fezabile”, a declarat, la Focus Tv, viceprimarul Oana Matache.
Proiectele mai pot fi înscrise până la finele acestei luni. Apoi, vor fi selectate și făcute publice pentru ca buzoienii să poată alege proiectele câștigătoare. Autoritățile locale pun la bătaie 100 000 de euro, cu care speră să poată fi implementate 3 proiecte până la sfârșitul anului. Dacă va fi nevoie, sumele vor fi suplimentate.
“După ce vor trece de criteriile de eligibilitate, le vom propune spre votul publicului. Practic, buzoienii vor decide care din aceste proiecte vor fi primele 3 pentru a fi implementate în 2023.”
Indiferent că ideile lor vor fi cele implementate sau nu, buzoienii vor avea de câștigat.
“Pentru orice cetățean care va veni cu propuneri, acest proiect va fi o carte de vizită extraordinară, inclusiv pentru partea profesională, pentru elevi la fel, le- am explicat în întâlnirile pe care le- am avut și atunci când mi- au pus întrebări suplimentare despre acest proiect, pentru că dacă tu ai propus în orașul tău un proiect care se și implementează, vei putea folosi în CV oricând acest lucru. Este un proiect al tău propus și implementat, bineînțeles, cu sprijinul primăriei sau de primărie.”
Proiectele buzoienilor mai pot fi depuse până la finele lunii. Detalii, precum și pașii care trebuie urmați pentru a participa la acest proiect de dezvoltare a Buzăului, pot fi găsite pe site-ul www.oamenidebine.bz.



Adaugă comentarii