Valul patru continuă să aducă în spitale tot mai mulți buzoieni. În ultimele 24 de ore, persoane de toate vârstele, de la bebeluși până la bătrâni, au aflat că sunt infectați cu SARS-CoV-2. În total, 8 buzoieni, cu vârste cuprinse între doi ani și 77 de ani , au fost diagnosticați cu coronavirus, în acest interval.
”Conform datelor Direcției de Sănătate Publică, în ultimele 24 de ore, la nivelul județului Buzău, s-au înregistrat 8 cazuri noi de infectare cu noul coronavirus – COVID-19 (din care 4 pacienți au fost testați în laboratoare particulare și unități sanitare din alte județe)”, se arată în raportul Prefecturii Buzău.
Potrivit medicilor epidemiologi ”dintre cele 8 cazuri noi din buletinul informativ, unul singur este copil, iar dintre persoanele confirmate în ultimele 24 de ore doar trei sunt vaccinate”.
”Celelalte cazuri sunt distribuite astfel: două din Buzău și câte un caz din Săpoca, Grebănu, Viperești, Săgeata, București, Galați”, informează Prefectura Buzău
Situația epidemiologică la zi
- Număr persoane confirmate pozitiv Covid-19 de la începutul pandemiei: 12732
- Număr persoane vindecate Covid-19 de la începutul pandemiei:12198
- Numărul total de decese Covid-19 de la începutul pandemiei: 440
- Număr persoane în carantină la domiciliu:765
- Număr persoane aflate în izolare la domiciliu: 48
- Numar persoane testate in ultimele 24 ore:119
Adaugă comentarii