Muzica fanfarei militare a răsunat astăzi în cel mai mare parc din oraș. Un excepțional concert de promenadă a fost bucurat sufletele buzoienilor care au ieșit la o plimbare în Parcul Crâng. Timp de câteva minute bune, fanfara Diviziei 2 Infanterie „Getica” și-a impresionat auditoriu cu un repertoriu variat dedicat Zilei Forțelor Terestre a României.
Piesele interpretate interpretate de militarii buzoieni, sub bagheta maiorului Dănuț Vulpe, i-au încântat pe buzoienii de toate vârstele care au răspuns prin ropote de aplauze.
Concertul de astăzi se înscrie într-o serie de manifestări prilejuite de aniversarea Zilei Forțelor Terestre din România.
Totodată, la eveniment a fost amenajat, pentru cei interesați, un stand de informare privind oferta educațională a sistemului militar.
Ziua Forțelor Terestre este sărbătorită pe 23 aprilie, atunci când este celebrat Sfântul Mucenic Gheorghe, patronul spiritual al acestei ramuri militare.
Adaugă comentarii